Miten ihanaa, että viikonlopulle osui näin kaunis ilma. Ikkunasta katsoen näytti lämpimämmältä kuin olikaan, sillä puolen päivän aikaan oli vain reilut +2 astetta. Olin pyöritellyt lähtemistä I love me -messuille perjantaista alkaen, mutta en kerta kaikkiaan raaskinut lähteä sisätiloihin.
Tänään lähdettiin lenkkeilemään Siuntioon Pickalan golfkentän takana olevalle merenrannalle. Meiltä ajoi sinne parissakymmenessä minuutissa ja kävely rantaan hieman polkua leveämpää metsäreittiä kesti puolisen tuntia. Maisemat ympärillä olivat kallioista mäntymetsikköä ja rantaa kohden laskeuduttiin siistin ja puhdasmaastoisen metsikön läpi meren kimmeltäessä taustalla. Rauhallista, puhdas ilma, kirkas meri, iäkkäät männyt taivuttelivat oksiaan pitkin rantahiekkaa. Ja tietenkin kahvin tuoksu!
Näin kaunista tässä paratiisissa oli!
Kuulasta viikkoa!
Maarit
Oi, miten ihana paikka! Täytyypä vinkata hesalaistyttärellemme!T eilläkin ihana aurinkoinen sää. Meillä harmaistakin harmainta. Hyvää alkavaa viikkoa! Tuija
VastaaPoistaPaikan tarkka nimi on Störsvik ja sillä kannattaa hakea ajo-ohjeita. Nyt on täällä taas ihan harmaa aamu - Valoisaa viikkoa siitä huolimatta! terkuin Maarit
PoistaOli kyllä superkaunis viikonloppu, mutta jisses että oli jo kylmä! o_O Talvi tuntuu tulleen ryminällä.
VastaaPoistaJa nyt pitää lähteä liikenteeseen, vähän jännää noi kesärenkaat...
PoistaTermospullo on hyvä merkki - aikaa pysähtyä ja nauttia :)
VastaaPoistaOlisipa vielä lisää aurinkoisia viikonloppuja luvassa...
Se on meillä vakiovaruste - rakastan kahvihetkiä! Ilma muuttui ihan pilviseksi sunnuntain jälkeen ja nyt on jopa luntakin odotettavissa etelään. Tästä se taitaa alkaa taas :( Silti mukavaa viikkoa sinulle!
PoistaIhanan näköinen paikka, täytyypä laittaa retkilistalle ylös paikannimi.
VastaaPoistaSuosittelen lämpimästi! Sinne kävely parkkikselta ei ole liian pitkä, jos haluaa tehdä vain pienen retken.
PoistaTodella kauniita paratiisikuvia olit ottanut. Meri on sellainen elementti, että sitä voisi tuijotella vaikka kuinka kauan. Näihin ensimmäisiin kirpeisiin säihin on taas totuttelemista. Kroppa ei meinaa pysyä perässä. Suklaakakku oli nami-nami hyvää. Sen kanssa oli vadelmia. Kiitos reseptistä. Ostin Essencen huultenrajauskynän. Se on todella hyvä.
VastaaPoistaKiitos Marja! Mullakin oli alussa todella kylmä, kun lähdettiin liikkeelle. Ei sitä ymmärtänyt ulos katsoessaan, että pitääkin ottaa astetta paksummat kamat päälle. Se kakku on meillä vakileivonnainen aina synttäreillä, joulupöydässä ym ja siskoni tekee sen/ne aina; kaikki odottavat sitä vesi kielellä ;o) Kiva, että sinäkin tykkäsit kynästä!
Poista